Kolo nám převrátilo svět vzůru nohama!

S Pepou K. (na fotce vlevo) a Pepou J. (na fotce vpravo), kterým je oběma 16 let, se setkáváme u jezera Kristýna nedaleko Hrádku nad Nisou za krásného podzimního dne. Oba dva mají s tímto místem mnoho společného, tak se pusťme do vyprávění.

Příběh začíná na konci prázdnin 2014 a oba kluci se ještě neznají. Pepa K. se podílí na organizaci Triatlonu Hrádek nad Nisou a Pepa J. se na něj chystá jako závodník.

Na triatlon do Hrádku již léta jezdí také Tomáš Slavata, který s sebou přiváží kola a zázemí, aby mohli závodit i děti, které vlastní kolo nemají. Také do tomboly pravidelně přiváží jedno kolo. Pepa J. měl to štěstí, že byl vylosován a vyhrál. Do té doby o Tomášovi nevěděl, až poté, co kolo vyhrál, zjistil, kdo Tomáš je a že prakticky veškerý čas věnuje sportování dětí ze sociálně slabého prostředí, nebo z dětských domovů. Nové kolo Pepovi J. přišlo za měsíc po závodě, sám si ho složil a začal na něm jezdit.

Jiným způsobem se ke kolu dostal Pepa K. Pořadatelé triatlonu s Tomášem Slavatou dohodli, že Pepa K. získá do užívání také nové kolo Author. Bylo to zejména z toho důvodu, že staré kolo už dosloužilo a Pepa K. se chtěl cyklistice věnovat a staré kolo začínalo být svému jezdci dokonce nebezpečné. I tak na něm ale ještě odjel závod Bike babí léto.

S novými koly se životy obou kluků změnily - Pepa K. začal na kole jezdit, závodit a výrazně zhubnul, druhý Pepa se také začal věnovat závodění. Kluci se zúčastnili kromě výše zmíněného závodu také Malevil Cupu, Závodu do vrchu a dalších sportovních akcí, při kterých reprezentují své školy.

Během našeho rozhovoru jsme také narazili na Tomášovu snahu o spojování různých světů - dětí z veřejnosti a z dětských domovů. Pepa J. si vzpomněl na úžasnou atmosféru, která byla jiná při Triatlonu v Hrádku, než jinde na závodech. Děti se navzájem podporovaly a povzbuzovaly.

V současné době kola obou kluků vypadají značně opotřebovaně. Není divu, mají na kontě mnoho kilometrů po Lužických horách. Při rozhovoru chlapci prozradili, že hodně času o letošních prázdninách obětovali brigádám a oba si chtějí koupit nová kola, aby mohli dále zlepšovat své výkony a plnit si své sny v cyklistickém sedle.

A my, pořadatelé Triatlonu Hrádek nad Nisou, jsme velmi rádi, že jsme a můžeme být u tak radostných okamžiků, jakými jsou losování a předávání nových kol, které jsou motivací ke sportu pro jejich výherce.

AKTUALITY

11.2.
2023
Přípravy na 14 ročník Slavata Triatlon Tour 2023 jsou v plném proudu!. Zazávodit si mohou i děti, které vlastní kolo nemají - postaráme se o ně a kola s helmou zapůjčíme. Během závodů se také…
1.5.
2022
Již toto úterý se rozjede 13 ročník Slavata triatlon tour a už se na Vás moc těšíme. Hromová parta 
9.6.
2021
Triatlonové závody pro děti v Otrokovicích a Lomnici nad Popelkou se budou realizovat a už se teď na Vás moc těšíme. 
7.5.
2020
Vzhledem k situaci, která nastala, a hlavně kvůli tomu, že jsme veškeré naše finance vložili do konkrétní a rychlé pomoci mezi děti a dětské domovy, jsem se rozhodl, že letošní krajská kola…
14.3.
2020
Stále vše připravujeme tak, abychom dokázali ihned zareagovat na…