Finále Slavata Tour 2017 – „Bojuj až dokonce“

Je 7: 40 a my dorazili na místo závodu, abychom postavili tratě, zázemí a také uklidili, aby se děti v 12 hodin mohli postavit na start finálového závodu Slavata Tour. Jak nejlépe popsat atmosféru a samotný závod je pro mne vždy náročné s ohledem na četnost akcí. Ale pro tuto reportáž si zvolím čin, který se v ten den udál a byl jasným příkladem toho, co chci, aby děti a lidé pochopili na Slavata tour.

travata64

Mikis Kotopulos, když se vzdává své výhry pro Martina.

Při vyhlašovaní starší kategorie se jeden z vítězů, Miki Kotopulos, rozhodl věnovat svůj pohár a dary jednomu ze závodníků, který na trati bojoval na posledním místě na menším kole oproti ostatním. Miki tím chtěl podpořit jeho boj a to, že ten poslední závodník je stejně důležitý jako ten první. Někdo objíždí závody jen proto, aby si doma dělal velkou sbírku pohárů a medailí, ale někdo jen pro obyčejnou myšlenku sportu. Jen to, že ho to prostě baví, a není důležité vyhrávat. Pro Martina to bylo překvapení, a i proto jsme se rozhodli ho ocenit horským kolem, aby už příště mohl závodit rovnocenně. Toto je Slavata tour, kde závodí děti z DD společně s dětmi z veřejnosti a dochází k vzájemné úctě a podpoře. Miki udělal finále Slavata tour tím, čím má být, a za to mu patří velký dík nás všech.

travata41

Josef, který dokázal vybojovat první místo a také své první kolo.

Nedošlo pouze na toto a díky Petrovi Vabrouškovi, který věnoval svůj dres do aukce, kterou sám spustil, se vybralo krásných 33 000,-, díky kterým můžeme podpořit další a další děti, které hledáme. Dorazil i Josef, který má velkou touhu závodit a chuť do sportu i přesto, že jeho osud není jednoduchý a stará se o něj jen jeho babička. I jemu jsme za jeho vítezství věnovali kolo a ještě ho oblékneme v Decathlonu. Těchto příběhů nacházíme více a více, a proto je pro nás důležité být mezi lidmi a dětmi. Nechci čekat doma u počítače, kdo mi bude psát, že něco potřebuje, ale chceme najít ty, kteří si o pomoc neříkají, ale bojují tam venku, mimo náš obývák nebo kancelář. Takové by společnost měla podporovat a pomáhat v jejich cestě.

21557462_10209952380781886_158733114505260461_n

Předání kol od Renaty.

Renata Čermáková ještě před samotnou akcí věnovala dvě kola do DD Plzeň a jsem opravdu štastný, že se lidé kolem mne jako je ona přidávají a pomáhají. Cením si toho, že se na závod dorazila podívat a byla blízko i dětem samotným, mohla vnímat atmosféru a viděla i konkrétní děti, kterým kolo věnuje. Pomoc tak není anonymní, ale konkrétní a spojuje samotné děti i dárce.

Finále Slavata tour se neslo v krásném duchu a pro mne to bylo to nejkrásnější, jak jsem mohl částečně uzavřít sezónu, která pro nás ještě zdaleka nekončí. Mohli jsme po celý den sledovat bojovnost všech dětí a vnímat jejich radost i zklamání, ale takový je sport – je spravedlivý. Krásné poháry, které zdobily stupně vítězů ještě před samotným závodem, v dětech umocňovalo jejich napětí a soustředění. Touha ho uchopit a stát na stupních vítězů je silná, ale právě díky atmosféře, kterou umocnily samotné činy dětí a lidí, kteří od rána se mnou stavěli závody šel úspěch stranou a radovali se všichni.

21557638_10212293561768001_5087271389933490862_n

Helena Kotopulu, patří mezi ty nejlepší triatlonistky u nás a je to dvojnásobná mistryně republiky z letošního roku. I přesto na sebe oblékla reklamní oblek Klokana Ríši a po celou dobu bavila děti. Ještě před tím se svou partou kamarádů ze Zlína připravila 140 balíčků pro děti a perníkové mediale. To, že člověk něco dokáže v očích ostatních neznamená, že je lepším. Nemohl jsem si přát lepší finále než toto. Byl jsem se svou rodinou a přáteli, kteří mi pomáhají naprosto nezištně a to je pro mne to nejhezčí. Nebudu zastírat, že zkušenost, která mne provázela poslední tři roky, mne hodně sundala a já už nevěřil, že mohou být lidi, kteří mi pomůžou protože to tak cítí, aniž by cokoliv od toho chtěli, nebo mne dokonce přesvědčovali o tom, že to bez nich nezvládnu. Člověka vždy spíše trápí, že přišel o přítele. Peníze ať vezme čert.

travata44

Tomáš Slavata a Helča Kotopulu.

Moc Vám všem díky za sebe, za svou rodinu a děti kolem nás. Také moc děkuji Městské části Praha 17, Manufaktura, Author, Nadační Fond Albert atd. Hromová parta tu bude vždy pro Vás všechny.

Fotogalerie zde: http://tanithsebek.rajce.idnes.cz/Slavata_Triation_Tour/

AKTUALITY

23.5.
2018
Už v červnu ve vašem knihkupectví: Toto je příběh statečného a silného rytíře. A taky trochu koktavého a plachého. Je mu osmatřicet, ale pořád bojuje s draky. S draky tam venku i s draky ve své…
22.5.
2018
Dnes se Slavata triatlon tour přesunula na sever Čech - do Děčína. Nádherné počasí přilákaly na trať na Mariánskou louku přes 160 dětí. Chci se i tímto omlouvit za komplikace při řazení dětí do…
17.5.
2018
radostné kapky. Tento týden nám bohužel počasí nepřálo ani v Karviné. Nakonec to i přes nepříznivé podmínky vypuklo opět s nadšením a radostí. Dnešní závod byl další ze střípků tour, která vytváří…
16.5.
2018
dětí jako smetí. Dnes jsme se přesunuli do parku Flóra, kde byl park úžasně připraven na dnešní závody
15.5.
2018
Déšť nedéšt, jedeme dál. Závod, který jsme dnes pořádali v překrásném Brně bohužel spláchlo pár kapek. Každopádně to ani na chviličku nenarušilo chod závodu. Zpočátku jsme měli strach z mála dětí,…